F1

Možná si ještě vybavíte téměř rok staré zmatky. Alonso dojel v Saúdské Arábii třetí, na stupních vítězů převzal trofej, aby se záhy dozvěděl, že mu nepatří. Od komisařů dodatečně dostal desetivteřinovou penalizaci, čímž byl odsunut na čtvrtou příčku za George Russella. Španěl mu pokorně předal pohár, aby si ho zase za dvě hodiny vzal zpět, protože mu flastr stevardi zčistajasna vymazali.

Alonso totiž nejprve schytal pětivteřinový trest za špatné postavení na startovním roštu. Ten si odpykal při zastávce v boxech. Na voze se sice dle pravidel nepracovalo, jenže auta se dotkl mechanik se zadním zvedákem. Zůstalo to bez povšimnutí, až teprve 13 minut po projetí cílem byl Alonso znovu potrestán. „Dnes to ale bylo o bídném výkonu FIA, ne tak o mém zklamání. Nemůžete přeci někomu udělit trest po více než 30 kolech!“

f1

Že byl ale trest nakonec zrušen, se mělo stát právě na popud Sulajíma. Uvádí to zpráva úředníka FIA pro etickou komisi, kterou má BBC k dispozici. Sulajím údajně zavolal šejkovi Abdullahovi Al Khalifovi, viceprezidentovi FIA pro sport v regionu Středního východu a severní Afriky, jenž na závodech v Saúdské Arábii byl.

“A dal mu jasně najevo, že si myslí, že Alonsova penalizace by měla být zrušena”, píše BBC. „Ve zprávě pracovníka pro dodržování pravidel Paola Basarriho se uvádí, že Sulajím naváděl komisaře, aby zrušili své rozhodnutí o trestu.“

FIA skutečně trest dodatečně zrušila s vysvětlením, že pravidla byla vágní a že budou dodatečně upravena, aby zněla jednoznačněji. Tak se i stalo. Byť tehdy v případě Alonsa nejspíš zvítězil „selský“ rozum, je zřejmé, že pokud etická komise události potvrdí, překročil Sulajím své kompetence prezidenta FIA. Etická komise de podle BBC měla vydat své stanovisko během čtyř až šesti týdnů.

f1

Leer Más

Leave a comment