Składane smartfony są aktualnie na tyle powszechne, że już nikogo nie dziwi ich konstrukcja. Za taki stan rzeczy w głównej mierze odpowiada Samsung, który w dużym stopniu wpłynął na branżę mobilną w tym aspekcie. Na horyzoncie pojawiają się kolejne rozwiązania, które zostały zaprezentowane na trwających targach CES 2024. Samsung Display przedstawił nową generację różnych wyświetlaczy, które pod wieloma względami są innowacyjne i mogą okaza ć się całkiem przydatne.

Samsung Display zaprezentował swoje osiągnięcia dotyczące wyświetlaczy nowej generacji na targach elektroniki CES 2024. Nowością są przede wszystkim panele, które można złożyć w dwóch kierunkach. Nie zabrakło jednak innych równie ciekawych rozwiązań.

Entrada y salida flexible de pantalla Samsung

Samsung Display pokaże w tym tygodniu składane i rolowane ekrany, ale to nie wszystko, co zaplanowano

Pierwszą z zaprezentowanych technologii, są wyświetlacze typu Flex In&Out. Składane smartfony są dziś wyposażone w dwa osobne ekrany, a dzięki tej nowości będą mogły korzystać tylko z jednego. Jego intrygującą cechą jest to, że jest w stanie się złożyć w praktycznie pełnym zakresie 360 ​​stopni, a więc nie tylko do wewnątrz, ale i całkowicie na zewnątrz. Choć praktyczność takiego rozwiązania może się wydawać nieco mniejsza niż w przypadku dotychczasowych ekranów, które składają się w jednym kierunku, to Samsung zapewnia, że ​​wyświetlacze przechodzą szereg testów wytrzymało ściowych, więc o ten aspekt nie powinniśmy się specjalnie martwić (zginanie paneli w różnych temperaturach [od -20 do 60 stopni Celsjusza]odbijanie piłek do koszykówki na ekranach, czy też zanurzanie ich w wodzie).

¡Solucionaron la razón por la que mi teléfono se rompió! #CES2024 pic.twitter.com/NS2PflBJMH

– Consejos técnicos de Linus (@LinusTech) 10 de enero de 2024

Samsung Display w tym roku dostarczy chińskim productorestom nawet milion składanych wyświetlaczy

Kolejnym rozwiązaniem jest Rollable Flex, a więc urządzenie, którego ekran możemy powiększyć nawet 5-krotnie poprzez jego rozsunięcie – zupełnie jak rozwinięcie Dawnych zwojów. Istnieje także Flex Hybrid, który łączy technologię składania i rozwijania. Fani nowoczesnej motoryzacji niebawem mogą zauważyć nowe wyświetlacze również w samochodach. Samsung Display przedstawił także Flex Note extensible – panel OLED, który można złożyć oraz rozłożyć do większych rozmiarów. Złożona konstrukcja ma 11 cali, natomiast po rozłożeniu w jedną stronę rozmiar zwiększa się do 13,8 cala (10:9). Dodając do tego wysuwaną drugą część, uzyskujemy rozmiar 17,3 cala (4:3). Przedstawiono również ciekawy wyświetlacz (12,4 cala), który może być elastycznie rozwijany do naszych potrzeb.

– David Cogen (@theunlockr) 10 de enero de 2024

Samsung Display Flex Nota Extensible

Samsung actual TV disponible en 2024. Zmiany w serie Neo QLED 8K, un modelo także zaktualizowane QD-OLED y OLED

Pantalla Samsung UT OLED frente a LCD

Bardzo ciekawie prezentują się również panele UT OLED, które mają grubość zaledwie 0,6 mm. Jest to trzykrotnie mniejsza wartość niż w przypadku standardowych paneli LCD. Na dodatek mamy do czynienia z wyświetlaczami, które obsługują częstotliwość odświeżania już od 1 Hz. Branża VR no permite usar “pokrzywdzona”, usa la pantalla RGB OLEDoS. Charakteryzują się one bardzo niewielkimi rozmiarami i wysoką rozdzielczością. Panel, który możemy zauważyć poniżej, ma przekątną 1,03 cala, a zagęszczenie pikseli na cal (PPI) wynosi aż 3500. Gogle VR / XR mogą w przyszłości okazać się jeszcze lepsze i zapewnić dzięki temu większ ą ostrość wyświetlanego obrazu.

Pantalla Samsung RGB OLEDoS

Źródło: Samsung Display, X @LinusTech @theunlockr

Read More

Leave a comment